Ocena wysokości ryzyka wad genetycznych

Oczywiście każda ciężarna kobieta jest bardzo dobrej myśli, czyli wychodzi z takiego założenia, iż z jej dzieckiem jest i będzie wszystko w porządku. I naturalnie nie ma niczego złego w tym optymizmie, warto optymistycznie podchodzić do swojego życia. Szczególnie, iż statystyka jest po naszej stronie, bo jednak ryzyko pojawienia się jakiejkolwiek wady genetycznej nie jest jakoś specjalnie duże warto przeprowadzić usg genetyczne. Chociaż oczywiście jeżeli jesteśmy matkami po 40-stce, a na dodatek miałyśmy w swojej rodzinie przypadku takich chorób jak zespół Downa, Pateau czy powiedzmy Edwardsa, to faktycznie może być problem. Jednakże tak czy siak trzeba zachować optymizm, bo zamartwienie się nie służy dobrze człowiekowi. A już na pewno nie takiemu człowiekowi, który najzwyczajniej w świecie w najbliższym czasie wyda na świat kolejną istotą żywą. Co jednak zrobić, aby ocenić ryzyko wad genetycznych u swojego dziecka?

Oczywiście chodzi o usg genetyczne, które jest nieinwazyjnym badaniem, w żadnym razie nie powoduje u nas jakichkolwiek skutków ubocznych, bólu, wszystko jest w należytym porządku.

Nie musimy martwić się także o to, aby najzwyczajniej w świecie szukać odpowiedniego ośrodka, w którym zostanie wykonane takie USG, bo jednak Polska na całe szczęście należy do grona takich krajów, w których akurat pod tym względem wszystko jest w porządku. Takie badanie jest wykonywane od 11 do 13 tygodnia i 6 dnia ciąży. Pamiętajmy o tym terminie, nie może być on ustalony ani zbyt późno, ani zbyt wcześnie. Na całe szczęście naprawdę nie wydaje się, aby w tej materii również był problem. Jedno jest pewne – każda kobieta, która jest w ciąży, chociaż oczywiście musi bardzo pozytywnie podchodzić do ciąży, to jednakże wcale nie oznacza, że będzie aż tak dobrze. Różnie to jednak w życiu bywa, czasami bywa ono okrutne. Chociażby z tego powodu trzeba zapisać się na USG genetyczne płodu, a wszystko będzie jasne. Trzymajmy kciuki, aby badanie nie wykazało niczego złego. I zapewne tak właśnie będzie.